Edgar Degas

Edgar Degas
Edgar Degas (1834-1917) to francuskie malarz, który urodził się w Paryżu jako syn śpiewaczki operowej i bankiera. Od najmłodszych lat wykazywał talent do rysowania, ale po śmierci matki, ojciec wysłał go do szkoły prawniczej. Degas szybko jednak zrezygnował i wyprosił ojca o zgodę na rozpoczęcie nauki w szkole artystycznej.
Młody Degas pierwsze lata studiów spędził na kopiowaniu wielkich dzieł artystów takich jak Raphael – oczarowany sztuką w Luwrze. Po ukończeniu szkoły w Paryżu, udał się do Włoch studiować dzieła osobistości takich jak Michał Anioł czy Leonardo da Vinci. Po powrocie do Paryża rozkochał się w impresjonizmie. Kochał eksperymentować ze światłem, kątami, ostrością, ale jego dzieła różniły się nieco od klasycznych impresjonistycznych klimatów. Lubił malować tancerzy w ruchu.
Z wiekiem zaczęły się jego problemy ze wzrokiem, przez co zrezygnował z farb olejnych, zamieniając je na pastele. Był perfekcjonistą, przez co zawsze chciał udoskonalać swoje dzieła. Stworzył on również słynną rzeźbę tancerki, którą zaprezentował jedyny raz w 1881 roku.

Wyświetlanie 1–12 z 20 wyników

Wyświetlanie 1–12 z 20 wyników